Themes - Twenty Twenty-Three - en to it translation catalogue (62 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
it: Twenty Twenty-Three è stato pensato per sfruttare tutti gli strumenti introdotti con WordPress 6.1. Questo tema predefinito è pulito e tutto da inventare, ma include dieci variazioni di stile diverse tra loro, fatte dai membri della community di WordPress. Che tu voglia creare un sito web complesso o incredibilmente semplice, lo potrai fare in modo veloce e intuitivo grazie agli stili inclusi. Oppure potrai immergerti in un tuo proprio flusso creativo e di completa personalizzazione del tema.

[ctx: Pattern description]
en: Post meta information with separator on the top.
it: Meta dell'articolo con un separatore in alto.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with site title and powered by WordPress.
it: Footer con titolo del sito e frase powered by WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: Left-aligned text with a CTA button and a separator.
it: Testo allineato a sinistra con un pulsante CTA e un separatore.

[ctx: Template part name]
en: Comments Template Part
it: Commenti parte dei template

[ctx: Font family name]
en: System Font
it: Font di sistema

[ctx: Color name]
en: Primary
it: Primario

[ctx: Color name]
en: Secondary
it: Secondario

[ctx: Color name]
en: Tertiary
it: Terziario

[ctx: Custom template name]
en: Blank
it: Vuoto

[ctx: label]
en: Search
it: Cerca

en: Search
it: Cerca

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
it: Filtro predefinito

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
it: Grande 2x

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: Color name]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
it: Footer predefinito

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
it: Contattaci

[ctx: Font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Font size name]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
it: Non è stato possibile trovare questa pagina.

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
it: Tag:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
it: da

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
it: Invito all'azione

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
it: Molto grande

[ctx: Font size name]
en: Huge
it: Enorme

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
it: Pubblicato

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
it: Da primario a terziario

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
it: Da terziario a primario

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
it: Da base a primario

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
it: Da secondario a primario

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
it: Da primario a secondario

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
it: Da primario a secondario a terziario

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
it: Da terziario a secondario

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
it: Da base a secondario a base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
it: Da secondario a base

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
it: Commenti nascosti

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
it: Cerca…

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
it: Vuoi raccomandare qualche libro?

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
it: Calendula

[ctx: Style variation name]
en: Electric
it: Elettrico

[ctx: Style variation name]
en: Canary
it: Canarino

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
it: Uva

[ctx: Font size name]
en: small
it: piccolo

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
it: Gigante

[ctx: Font size name]
en: Tiny
it: Piccolissimo

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
it: Melanzana

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
it: Sussurro

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
it: Pellegrino

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
it: Blog (alternativo)

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
it: Meta dell'articolo

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
it: Da terziario a secondario a primario, non scorrevole

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
it: Da primario a secondario a terziario, non scorrevole

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
it: Pece

[ctx: Gradient name]
en: Dots
it: Puntinato

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
it: 404 nascosto

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
it: Contenuto nascosto per nessun risultato di ricerca

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
it: Metadati dell'articolo

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
it: https://it.wordpress.org/themes/twentytwentythree

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
